Szkodliwość cukru – na co go zamienić?
Jedzenie rafinowanego cukru jeszcze nigdy nie wyszło nikomu na dobre. Jednak rzucenie białej słodyczy to ciężka sprawa – ten smak uzależnia. Odzwyczajenie od cukru zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy. Cukier tak dobrze podkręca smak innych potraw, że producenci dodają go wszędzie – do wędlin, sosów, zupek i pieczywa.
Wiedza na temat szkodliwości cukru jest coraz większa, mimo to producenci jedzenia dla dzieci dalej dosypują go do swoich wyrobów. Jak wybierać produkty będąc osobą, która chce się zdrowo odżywiać albo schudnąć? Co mogą kupować rodzice, którzy nie chcą karmić swoich dzieci cukrem? Oto lista kilku możliwych zamienników, które kuszą słodkim smakiem, a przy tym są zdrowszą alternatywą dla białej trucizny.
Biały cukier – dlaczego szkodzi?
Zacznijmy może od tego, dlaczego tak w ogóle nie powinniśmy jeść białego cukru? „Cukier krzepi” – to modne hasło być może pamiętają jeszcze wiekowe osoby w naszej rodzinie. Za jego pomocą Melchior Wańkowicz chciał przekonać, że cukier to świetne źródło energii. Dzisiaj jednak wiemy już, że są to jedynie puste kalorie, które nie tyle wspomagają nasz organizm, co kradną z niego cenne minerały i witaminy. Biały cukier zawiera praktycznie śladowe ilości pierwiastków. Mimo to, do jego konsumpcji nasz organizm potrzebuje pewnych składników, dlatego pobiera je z naszych kości i tkanek. Taka jest różnica między cukrem białym, produktem całkowicie przetworzonym, a burakiem, z którego powstaje – ten drugi jest uważany za prozdrowotne warzywo, właśnie dlatego, że występuje w swej naturalnej formie.
Cukier tuczy
Poza tym cukier jest wysoce kaloryczny, co dzisiaj stwarza dla wielu osób prawdziwy problem – coraz więcej z nas boryka się z cukrzycą, otyłością i innymi chorobami XXI wieku, do których powstania cukier się przyczynia. Co najgorsze – te choroby zaczynają pojawiać się nawet wśród dzieci, których prawidłowy rozwój i zdrowie w dorosłym wieku w ogromnym stopniu zależy od wczesnych etapów ich życia. Otyłość w dzieciństwie to czynnik, który najczęściej wpływa na późniejszą otyłość w życiu dorosłym i wszystkie wiążące się z nią konsekwencje.
Czy da się jeść zdrowo i słodko?
Istnieje wiele zdrowych zamienników cukru, które mogą zawierać albo mniej kalorii albo dostarczać nam przy tym pewnych cennych składników. Faworytem wielu dietetyków jest miód – choć nie tak dietetyczny, to przecież zawiera listę witamin, pierwiastków, działa bakteriobójczo, a nawet posiada śladowe ilość białka. Słodyczy możemy szukać w suszonych owocach, szczególnie korzystne dla zdrowia są morele i żurawina – te niesłodzone, niesiarkowana i bez dodatku oleju. Dla tych, którzy szukają słodyczy bez kalorii, idealna będzie stewia. To roślina, z której uzyskuje się słodki proszek zawierający dokładnie zerową ilość kalorii. Stewia jest polecana diabetykom, którzy muszą kontrolować poziom cukru we krwi.